Festival Internacional Junior Gibraltar 2015
Ajedrez en Madrid
Benidorm2019

Philadelphia International 2008 Philadelphia (USA)
26 - 30.06.2008
USA
 USA
Clasificación
 1. Negi, Parimarjan       IND 2514 g  7.0
 2. Arun Prasad, S.        IND 2465 m  6.5
 3. Becerra Rivero, Julio  USA 2575 g  6.0
 4. Geetha Narayanan Gopal IND 2562 g  6.0
 5. Battaglini, Gabriel    FRA 2356    6.0
 6. Karavade, Eesha        IND 2303 wg 6.0
 7. Ganguly, Surya Shekhar IND 2614 g  5.5
 8. Kunte, Abhijit         IND 2547 g  5.5
 9. Rathnakaran, K.        IND 2488 m  5.5
10. Ippolito, Dean         USA 2425 m  5.5
11. Mulyar, Michael A.     USA 2381 m  5.5
12. Cheng, Bindi           CAN 2294 f  5.5
13. Laxman, Rajaram R.     IND 2488 m  5.0
14. Galofre, Charles A     USA 2318 f  5.0
15. Hansen, Eric           CAN 2240    5.0
16. Venkatesh, Marani R.   IND 2450 m  4.5
17. Mohota, Nisha          IND 2400 wg 4.5
18. Swathi, Ghate          IND 2350 wg 4.5
19. Castaneda, Nelson      USA 2314 f  4.5
20. Andrews, Todd D.       USA 2311 f  4.5
21. Yeager, Daniel A       USA 2300 f  4.5
22. Kiran, Manisha Mohanty IND 2316 wm 4.0
23. Bick, John D.          USA 2201 f  4.0
24. Widmaier, Marc         USA 2062    4.0
25. Chan, James            CAN 2044    4.0
26. Fisher, William        USA 1556    4.0
27. Ramaswamy, Aarthie     IND 2298 wg 3.5
28. Shankland, Samuel L    USA 2296    3.5
29. Meera, Sai             IND 2227 wm 3.5
30. Melekhina, Alisa       USA 2208 wf 3.5
31. MacKinnon, Keith       CAN 2029    3.5
32. Katz, Michael S        USA 2236    3.0
33. Stancil, Kimani A      USA 2162    3.0
34. Jayakumar, Adarsh      IND 1885    3.0
35. Pruess, David          USA 2425 m  2.0
36. Mays, Shelly           USA 2066    2.0
37. Burnett, Ronald        USA 2373 m  1.5
38. Kuenitz, Klaus         GER 1674    1.0
39. Tecker, Dan            USA ----    1.0



Ronda 9

1. Gm Parimarjan Negi (2514) 1/2 Wgm Eesha Karavade (2303) 2. Gabriel Battaglini (2356) 1/2 Im Arun Prasad (2465) 3. Gm Julio J Becerra (2575) 1/2 Gm Surya She Ganguly (2614) 4. Gm G N Gopal (2562) 1/2 Im K Rathnakaran (2488) 5. Im Dean J Ippolito (2425) 1/2 Im Michael A Mulyar (2381) 6. Fm Bindi Cheng (2294) 1/2 Im Rajaram Laxman (2488) 7. Gm Abhijit Kunte (2547) 1-0 Fm Todd D Andrews (2311) 8. Fm Nelson Castaneda (2314) 1/2 Fm Charles A Galofre (2318) 9. Fm John D Bick (2201) 0-1 Eric Hansen (2240) 10. Wfm Alisa Melekhina (2208) 0-1 Wgm Nisha Mohata (2400) 11. Fm Daniel A Yeager (2300) 1-0 Keith Mackinnon (2029) 12. Wgm Swathi Ghate (2350) 1-0 Adarsh Jayakumar (1885) 13. Michael S Katz (2236) 1/2 James Chan (2044) 14. Kimani A Stancil (2162) 0-1 Marc Widmaier (2062) Ronda 8

1. Gm Surya She Ganguly (2614) - Gm Parimarjan Negi (2514) 2. Im Arun Prasad (2465) - Im Dean J Ippolito (2425) 3. Gm Julio J Becerra (2575) - Gm G N Gopal (2562) 4. Im Michael A Mulyar (2381) - Im K Rathnakaran (2488) 5. Gabriel Battaglini (2356) - Fm Charles A Galofre (2318) 6. Wgm Eesha Karavade (2303) - Fm Nelson Castaneda (2314) 7. Im Marani Venkatesh (2450) - Gm Abhijit Kunte (2547) 8. Fm Bindi Cheng (2294) - Samuel Shankland (2296) 9. Im Rajaram Laxman (2488) - Fm Daniel A Yeager (2300) 10. Wim Kiran Manisha Mohanty (2316) - Fm John D Bick (2201) 11. Fm Todd D Andrews (2311) - Wgm Aarthie Ramaswamy (2298) 12. Eric Hansen (2240) - Wgm Swathi Ghate (2350) 13. Keith Mackinnon (2029) - Wfm Alisa Melekhina (2208) 14. Marc Widmaier (2062) - William Fisher (1556) 15. Wgm Nisha Mohata (2400) - Michael S Katz (2236) 16. Adarsh Jayakumar (1885) - Kimani A Stancil (2162) 17. Klaus D Kuenitz (1674) - Wim Sai Meera (2227) 18. James Chan (2044) 1 - BYE Ronda 7

1. Gm Parimarjan Negi (2514) 1/2 Gm Julio J Becerra (2575) 2. Gm G N Gopal (2562) 1/2 Gm Surya She Ganguly (2614) 3. Im Marani Venkatesh (2450) 0-1 Im Arun Prasad (2465) 4. Im K Rathnakaran (2488) 1/2 Gabriel Battaglini (2356) 5. Gm Abhijit Kunte (2547) 1/2 Wgm Eesha Karavade (2303) 6. Fm Charles A Galofre (2318) 1-0 Im Rajaram Laxman (2488) 7. Fm Daniel A Yeager (2300) 0-1 Im Dean J Ippolito (2425) 8. Fm John D Bick (2201) 0-1 Im Michael A Mulyar (2381) 9. Samuel Shankland (2296) 0-1 Fm Nelson Castaneda (2314) 10. Wgm Swathi Ghate (2350) 0-1 Fm Bindi Cheng (2294) 11. Wgm Aarthie Ramaswamy (2298) 1/2 Eric Hansen (2240) 12. Wgm Nisha Mohata (2400) 0-1 Fm Todd D Andrews (2311) 13. James Chan (2044) 0-1 Wim Kiran Manisha Mohanty (2316) 14. Michael S Katz (2236) 1/2 Keith Mackinnon (2029) 15. Wim Sai Meera (2227) 1/2 Kimani A Stancil (2162) 16. Shelly Mays (2066) - + William Fisher (1556) 17. Klaus D Kuenitz (1674) 0-1 Adarsh Jayakumar (1885) Ronda 6

1. Im Arun Prasad (2465) 1/2 Gm Parimarjan Negi (2514) 2. Gm Surya She Ganguly (2614) 1/2 Im K Rathnakaran (2488) 3. Im Rajaram Laxman (2488) 0-1 Gm Julio J Becerra (2575) 4. Im Dean J Ippolito (2425) 0-1 Gm G N Gopal (2562) 5. Gm Abhijit Kunte (2547) 1/2 Gabriel Battaglini (2356) 6. Fm Bindi Cheng (2294) 0-1 Im Marani Venkatesh (2450) 7. Im Michael A Mulyar (2381) 1/2 Samuel Shankland (2296) 8. Wgm Eesha Karavade (2303) 1-0 Eric Hansen (2240) 9. Fm John D Bick (2201) 1-0 Wgm Nisha Mohata (2400) 10. Keith Mackinnon (2029) 0-1 Fm Charles A Galofre (2318) 11. Fm Daniel A Yeager (2300) 1-0 Fm Todd D Andrews (2311) 12. Kimani A Stancil (2162) 0-1 Wgm Swathi Ghate (2350) 13. Fm Nelson Castaneda (2314) 1-0 Marc Widmaier (2062) 14. Michael S Katz (2236) 0-1 Wgm Aarthie Ramaswamy (2298) 15. William Fisher (1556) 1/2 Wim Sai Meera (2227) 16. Adarsh Jayakumar (1885) 0-1 James Chan (2044) 17. Wim Kiran Manisha Mohanty (2316) 1-0 Klaus D Kuenitz (1674) 18. Shelly Mays (2066) 1-0 BYE 19. Wfm Alisa Melekhina (2208) 1/2 BYE Ronda 5

1. Gm Parimarjan Negi (2514) 1-0 Im Rajaram Laxman (2488) 2. Gm Julio J Becerra (2575) 1/2 Im Arun Prasad (2465) 3. Gabriel Battaglini (2356) 1/2 Im Dean J Ippolito (2425) 4. Fm Charles A Galofre (2318) 0-1 Gm Surya She Ganguly (2614) 5. Fm Todd D Andrews (2311) 0-1 Gm G N Gopal (2562) 6. Im Michael A Mulyar (2381) 1/2 Gm Abhijit Kunte (2547) 7. Im K Rathnakaran (2488) 1-0 Fm John D Bick (2201) 8. Im Marani Venkatesh (2450) 1/2 Wgm Eesha Karavade (2303) 9. Wgm Nisha Mohata (2400) 1/2 Fm Daniel A Yeager (2300) 10. Wgm Swathi Ghate (2350) 0-1 Samuel Shankland (2296) 11. Fm Nelson Castaneda (2314) 0-1 Fm Bindi Cheng (2294) 12. Eric Hansen (2240) 1-0 Wim Kiran Manisha Mohanty (2316) 13. Wgm Aarthie Ramaswamy (2298) 1/2 Kimani A Stancil (2162) 14. Wfm Alisa Melekhina (2208) 1/2 Michael S Katz (2236) 15. Wim Sai Meera (2227) 0-1 Keith Mackinnon (2029) 16. Marc Widmaier (2062) 1-0 Shelly Mays (2066) 17. William Fisher (1556) 1/2 Adarsh Jayakumar (1885) 18. James Chan (2044) 1-0 Klaus D Kuenitz (1674) Ronda 4

1. Gm G N Gopal (2562) 0-1 Gm Parimarjan Negi (2514) 2. Im Rajaram Laxman (2488) 1-0 Im Marani Venkatesh (2450) 3. Im Arun Prasad (2465) 1-0 Im K Rathnakaran (2488) 4. Gm Surya She Ganguly (2614) 1/2 Im Michael A Mulyar (2381) 5. Gm Julio J Becerra (2575) 1-0 Wgm Swathi Ghate (2350) 6. Gm Abhijit Kunte (2547) 1/2 Fm Charles A Galofre (2318) 7. Im Dean J Ippolito (2425) 1-0 Fm Nelson Castaneda (2314) 8. Gabriel Battaglini (2356) 1-0 Im David Pruess (2425) 9. Samuel Shankland (2296) 1/2 Wgm Nisha Mohata (2400) 10. Fm John D Bick (2201) 1-0 Im Ronald Burnett (2373) 11. Keith Mackinnon (2029) 0-1 Fm Todd D Andrews (2311) 12. Wgm Eesha Karavade (2303) 1-0 Wfm Alisa Melekhina (2208) 13. Kimani A Stancil (2162) 1/2 Wim Kiran Manisha Mohanty (2316) 14. Shelly Mays (2066) 0-1 Fm Daniel A Yeager (2300) 15. Marc Widmaier (2062) 0-1 Fm Bindi Cheng (2294) 16. Klaus D Kuenitz (1674) 0-1 Eric Hansen (2240) 17. Michael S Katz (2236) 1/2 Wim Sai Meera (2227) 18. Wgm Aarthie Ramaswamy (2298) + - Dan Tecker (Unr.) 19. James Chan (2044) 1/2 William Fisher (1556) 20. Adarsh Jayakumar (1885) 1-0 BYE Ronda 3

1. Gm G N Gopal (2562) 1/2 Im Arun Prasad (2465) 2. Gm Parimarjan Negi (2514) 1-0 Im Dean J Ippolito (2425) 3. Im Marani Venkatesh (2450) 1/2 Gm Surya She Ganguly (2614) 4. Samuel Shankland (2296) 0-1 Im Rajaram Laxman (2488) 5. Im K Rathnakaran (2488) 1-0 Wgm Eesha Karavade (2303) 6. Im David Pruess (2425) 1/2 Fm Charles A Galofre (2318) 7. Im Ronald Burnett (2373) 0-1 Gm Julio J Becerra (2575) 8. Fm Bindi Cheng (2294) 0-1 Gm Abhijit Kunte (2547) 9. Fm Daniel A Yeager (2300) 0-1 Im Michael A Mulyar (2381) 10. Eric Hansen (2240) 0-1 Gabriel Battaglini (2356) 11. Wgm Swathi Ghate (2350) 1-0 Michael S Katz (2236) 12. Wim Sai Meera (2227) 0-1 Fm Nelson Castaneda (2314) 13. Fm Todd D Andrews (2311) 1/2 Fm John D Bick (2201) 14. Wgm Nisha Mohata (2400) 1-0 Dan Tecker (1495) 15. Wim Kiran Manisha Mohanty (2316) 1/2 Shelly Mays (2066) 16. Keith Mackinnon (2029) 1-0 Wgm Aarthie Ramaswamy (2298) 17. Wfm Alisa Melekhina (2208) 1-0 William Fisher (1556) 18. Kimani A Stancil (2162) 1-0 James Chan (2044) 19. Adarsh Jayakumar (1885) 0-1 Marc Widmaier (2062) 20. Klaus D Kuenitz (1674) 1-0 BYE Ronda 2

-------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------- Ronda 1

1. Fm Daniel A Yeager (2300) - Gm Surya She Ganguly (2629) 2. Gm G N Gopal (2562) - Wgm Arthie Ramaswamy (2298) 3. Samuel Shankland (2296) - Gm Abhijit Kunte (2547) 4. Gm Parimarjan Negi (2514) - Fm Bindi Cheng (2294) 5. Eric Hansen (2240) - Im Rajaram Laxman (2488) 6. Im K Ratnakaran (2488) - Michael S Katz (2236) 7. Wfm Alisa Melekhina (2208) - Im Arun Prasad (2465) 8. Im Marani Venkatesh (2450) - Wim Sai Meera (2227) 9. Kimani A Stancil (2162) - Im Dean J Ippolito (2425) 10. Im David Pruess (2425) - Fm John D Bick (2201) 11. Jason M Drake (2156) - Im Justin Sarkar (2412) 12. Wgm Nisha Mohata (2400) - Juan Luaces (Unr.) 13. Shelly Mays (2066) - Im Michael A Mulyar (2381) 14. Im Ronald Burnett (2373) - Marc Widmaier (2062) 15. James Chan (2044) - Gabrie Battaglini (2356) 16. Wgm Swathi Ghate (2350) - Keith Mackinnon (2029) 17. Adarsh Jayakumar (1885) - Fm Charles A Galofre (2318) 18. Wim Kiran Manisha Mohanty (2316) - Jean Marc Cambere (Unr.) 19. Klaus D Kuenitz (1674) - Fm Nelson Castaneda (2314) 20. Fm Todd D Andrews (2311) - William Fisher (Unr.) 21. Dan Tecker (Unr.) - Wgm Eesha Karavade (2303)

Participantes

1. Ganguly, Surya Shekhar IND 2614 g 2. Becerra Rivero, Julio USA 2575 g 3. Geetha Narayanan Gopal IND 2562 g 4. Kunte, Abhijit IND 2547 g 5. Negi, Parimarjan IND 2514 g 6. Rathnakaran, K. IND 2488 m 7. Laxman, Rajaram R. IND 2488 m 8. Arun Prasad, S. IND 2465 m 9. Venkatesh, Marani R. IND 2450 m 10. Pruess, David USA 2425 m 11. Ippolito, Dean USA 2425 m 12. Mohota, Nisha IND 2400 wg 13. Mulyar, Michael A. USA 2381 m 14. Burnett, Ronald USA 2373 m 15. Battaglini, Gabriel FRA 2356 16. Swathi, Ghate IND 2350 wg 17. Galofre, Charles A USA 2318 f 18. Kiran, Manisha Mohanty IND 2316 wm 19. Castaneda, Nelson USA 2314 f 20. Andrews, Todd D. USA 2311 f 21. Karavade, Eesha IND 2303 wg 22. Yeager, Daniel A USA 2300 f 23. Ramaswamy, Aarthie IND 2298 wg 24. Shankland, Samuel L USA 2296 25. Cheng, Bindi CAN 2294 f 26. Hansen, Eric CAN 2240 27. Katz, Michael S USA 2236 28. Meera, Sai IND 2227 wm 29. Melekhina, Alisa USA 2208 wf 30. Bick, John D. USA 2201 f 31. Stancil, Kimani A USA 2162 32. Mays, Shelly USA 2066 33. Widmaier, Marc USA 2062 34. Chan, James CAN 2044 35. MacKinnon, Keith CAN 2029 36. Jayakumar, Adarsh IND 1885 37. Kuenitz, Klaus GER 1674 38. Fisher, William USA 1556 39. Tecker, Dan USA ----

Philadelphia International 2008