Ajedrez PlusAjedrez PlusAjedrez PlusAjedrez PlusAjedrez PlusAjedrez PlusAjedrez en Madrid
Ajedrez PlusAjedrez PlusAjedrez PlusAjedrez PlusAjedrez PlusAjedrez PlusAjedrez Plus

27. Open Dutch Computer Chess Championship Leiden (Holanda)
26 - 28.10.2007
Holanda

España


Clasificación
-----------------------------------------------------------------------------------------
                       1    2    3    4    5    6    7    8    9
-----------------------------------------------------------------------------------------
 1. Rybka             8w1  3b1  2w1  6b1  5w1  4b0  7w1 10b1  9b1   8.0   46.0   40.00  9
 2. Hiarcs           12b1 10w1  1b0  4w=  6w1  8b1  3b=  5w1  7b=   6.5   46.5   29.75  9
 3. Diep             14w1  1w0 12b1  5b=  4w=  9b1  2w=  6b1  8w1   6.5   41.5   24.75  9
 4. Deep Junior       9w1  6b=  5w=  2b=  3b=  1w1  8w1 11b0 13w1   6.0   45.0   30.00  9
 5. Spike             7b= 14w1  4b=  3w=  1b0 10w1  6w=  2b0 11w1   5.0   44.5   18.75  9
 6. The King         13b1  4w=  7b1  1w0  2b0 11w1  5b=  3w0 14b1   5.0   43.0   16.50  9
 7. Crash Test Dummy  5w= 11b1  6w0  8b=  9w= 13b1  1b0 12w1  2w=   5.0   41.5   18.75  9
 8. Xinix             1b0 13w1 10b=  7w= 12b1  2w0  4b0 14w1  3b0   4.0   41.5   10.00  9
 9. Hermann           4b0 12w0 14b1 10w1  7b=  3w0 11b= 13b1  1w0   4.0   38.5   10.75  9
10. Isichess MMX     11w1  2b0  8w=  9b0 13w1  5b0 14w1  1w0 12b=   4.0   36.5    9.50  9
11. Zzzzzz           10b0  7w0 13b= 12w= 14w1  6b0  9w=  4w1  5b0   3.5   34.5   10.75  9
12. Gi-Ant            2w0  9b1  3w0 11b=  8w0 14b1 13w0  7b0 10w=   3.0   36.0    7.75  9
13. Joker             6w0  8b0 11w= 14b1 10b0  7w0 12b1  9w0  4b0   2.5   34.5    4.75  9
14. Tzjezz            3b0  5b0  9w0 13w0 11b0 12w0 10b0  8b0  6w0   0.0   37.5    0.00  9
-----------------------------------------------------------------------------------------



Ronda 9

1. Hermann - Rybka 0-1 A45 48 2. Crash Test Dummy - Hiarcs 1/2 D47 57 3. Diep - XiniX 1-0 D18 28 4. Deep Junior - Joker 1-0 C41 37 5. Spike - Zzzzzz 1-0 E94 32 6. Tzjezz - The King 0-1 B19 23 7. GI-ANT - IsiChess MMX 1/2 E32 84 Ronda 8

1. IsiChess MMX - Rybka 0-1 E54 43 2. Hiarcs - Spike 1-0 C92 93 3. Zzzzzz - Deep Junior 1-0 D97 62 4. The King - Diep 0-1 D89 57 5. Crash Test Dummy - GI-ANT 1-0 E32 46 6. Joker - Hermann 0-1 D05 87 7. XiniX - Tzjezz 1-0 A41 38 Ronda 7

1. Rybka - Crash Test Dummy 1-0 A30 44 2. Diep - Hiarcs 1/2 A85 90 3. Deep Junior - XiniX 1-0 D16 23 4. IsiChess MMX - Tzjezz 1-0 D15 24 5. Spike - The King 1/2 C72 50 6. Zzzzzz - Hermann 1/2 D06 57 7. GI-ANT - Joker 0-1 E36 62 Ronda 6

1. Deep Junior - Rybka 1-0 C93 81 2. XiniX - Hiarcs 0-1 A84 68 3. Hermann - Diep 0-1 C26 53 4. Spike - IsiChess MMX 1-0 C88 79 5. The King - Zzzzzz 1-0 C99 78 6. Joker - Crash Test Dummy 0-1 C42 57 7. Tzjezz - GI-ANT 0-1 C77 39 Ronda 5

1. Rybka - Spike 1-0 C92 60 2. Hiarcs - The King 1-0 C96 57 3. Diep - Deep Junior 1/2 D85 44 4. Crash Test Dummy - Hermann 1/2 B10 58 5. GI-ANT - XiniX 0-1 D16 71 6. IsiChess MMX - Joker 1-0 D53 43 7. Zzzzzz - Tzjezz 1-0 C10 47 Ronda 4

1. The King - Rybka 0-1 B96 60 2. Hiarcs - Deep Junior 1/2 B45 67 3. Spike - Diep 1/2 D88 48 4. XiniX - Crash Test Dummy 1/2 D27 39 5. Hermann - IsiChess MMX 1-0 D03 56 6. Zzzzzz - GI-ANT 1/2 E21 62 7. Tzjezz - Joker 0-1 C02 39 Ronda 3

1. Rybka - Hiarcs 1-0 B90 55 2. Deep Junior - Spike 1/2 C93 63 3. Crash Test Dummy - The King 0-1 E32 59 4. IsiChess MMX - XiniX 1/2 D16 42 5. GI-ANT - Diep 0-1 D82 45 6. Tzjezz - Hermann 0-1 D30 30 7. Joker - Zzzzzz 1/2 C45 64 Ronda 2

1. Diep - Rybka 0-1 D97 62 2. Hiarcs - IsiChess MMX 1-0 C95 35 3. The King - Deep Junior 1/2 B33 60 4. Spike - Tzjezz 1-0 C89 54 5. Zzzzzz - Crash Test Dummy 0-1 D25 48 6. XiniX - Joker 1-0 A46 62 7. Hermann - GI-ANT 0-1 A60 47 Ronda 1

1. Rybka - XiniX 1-0 C01 64 2. GI-ANT - Hiarcs 0-1 D30 33 3. Deep Junior - Hermann 1-0 D16 30 4. Crash Test Dummy - Spike 1/2 E32 67 5. IsiChess MMX - Zzzzzz 1-0 E94 30 6. Joker - The King 0-1 D04 49 7. Diep - Tzjezz 1-0 E32 45

Participantes

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1. Nombre Hardware Programadores y miembros del equipo Lugar ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 2. Rybka Intel Xeon 5355 (8 Cores), 3.0 Ghz, Vasik Rajlich, Budapest, Hungary Playing Remote Jeroen Noomen (Book), Apeldoorn, Nl, Hans Van Der Zijden (Oper) Duivendrecht, Nl ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 3. Deep Junior Intel Caneland 16-Core, 2.93 Mhz, Amir Ban (Prog.) Playing Remote Shay Bushinsky (Prog.) Israel ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 4. The King (Mp) Intel Core 2 Duo E6700, 2.66 Ghz Johan De Koning Delft, NL ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 5. Hiarcs Intel Xeon 5355 (8 Cores), 2.66 Ghz, Mark Uniacke (Prog.), UK Playing Remote Harvey Williamson (Oper.), UK Enrico Carrisco (Tester/Oper.) USA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 6. Diep AMD Athlon 64 X2 4400+, 2.3 Ghz Vincent Diepeveen (Prog), Nl John V/D Hoeven (Oper.), Rotterdam, Nl Arturo Ochoa M (Book) Veenendaal, Venezuela ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 7. Spike Intel Core 2 (4 Cores), 2.4 Ghz Volker Böhm (Prog.) Germany Ralf Schäfer (Prog.) Germany Timo Klaustermeyer (Book) Germany ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 8. Gi-Ant Intel Core 2 (4 Cores), 2.4 Ghz Tom Vijlbrief (Prog), Baarn, Nl Hans Secelle (Book, Oper.), Schelderode, Belgium ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 9. Crash Test Dummy AMD Dual Opteron 270 (4 Cores), 2 Ghz Richard Pijl (Prog.), Minderhout, Belgium (Nat.: NL) Arturo Ochoa (Book), Venezuela ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 10. Isichess MMX AMD64 (2 Cores), 2.2 Ghz Gerd Isenberg, (Prog.) Hattingen, Germany ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 11. Xinix Intel Pentium M. 1700 Mhz Tony Van Roon, Eindhoven, NL Elke Van Roon (Oper.), Eindhoven, NL ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 12. Hermann Intel Core 2 Duo E6600, 2400 Mhz, 4 GB RAM Volker Annuss, Unna, Germany Christian Bartsch (Book), Niederseefeld, Ger. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 13. Tzjezz Intel Pentium M (Centrino) 1.73 Ghz, 1 Gb RAM Ron Appelman (Prog.), Berkhout, NL ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 14. Joker Intel Core 2 Duo, 2.4ghz, 1GB, Using One Core! Harm Geert Muller (Prog.), Diemen, NL ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 15. Zzzzzz Intel Core Duo E6600, 2.4 Ghz, 4Gb RAM Gijsbert Wiesenekker, Huizen, NL ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. Open Dutch Computer Chess Championship